סדנאות תנועה למטפלות- 2018-2019  |  

 
למידע התקשרו:  077-9303095
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 

 

אביב פורח-אף נוזל... מאת אסף קורן
האביב הנפלא מביא עימו את האלרגיה  התורנית, היא קדחת השחת (באנגליתHay fever .)
השם המיוחד ניתן לאלרגיה זו על ידי הפיזיולוג האנגלי ג'והן בוסטוק במחצית המאה ה19 משום שרוב אלו שלקו בה היו חקלאים מאזורים כפריים בעונת הקציר.
אלרגיה ככלל היא הפרעה בה הגוף מגיב ברגישות-יתר לאנטיגנים מסוימים (אלרגנים), שמעוררים תסמינים שונים כאשר נחשפים אליהם.  כאשר המצב תקין או לחילופין, אצל אדם בריא , נוגדנים בגוף מגיבים לאנטיגנים ספציפיים והורסים אותם.  אך באדם אלרגי התגובה בין האלרגן לנוגדן מפעילה תאים המשחררים היסטמין, סרוטונין וחומרים נוספים, והתופעות יהיו בהתאם לסוג האלרגיה ויכולות להופיע בצורות שונות במערכת הנשימה במערכת העיכול ובעור.
קדחת השחת היא  אלרגיה לאבקנים של צמחים ועצים שונים, ומאופיינת בדלקת של רירית האף ולעיתים גם של הלחמית. התסמינים הם בדרך כלל:  עיטוש, נזלת או אף סתום ועיניים דומעות .ילדים ומבוגרים רגישים במיוחד יחוו התקף אסטמה ושיעול קשה במקביל.

טיפול בצמחי מרפא לאלרגיה:
הטיפול בצמחי מרפא לתגובות אלרגיות כולל מגוון של צמחים שונים הבאים לתת טיפול רחב לתופעה תוך התייחסות לגורמים נוספים היכולים לשחק תפקיד מכריע בתגובה של המטופל כגון, סטרס ותמיכה במצב הנפשי לפני או בעקבות האלרגיה, שיקום תאי הרירית במערכת הנשימה, ניקוי וניקוז הרעלים מהגוף, תמיכה במערכת החיסון וכמובן צמחים אנטי אלרגים ספציפיים.
אביא כאן מספר מצומצם  אבל נבחר, של צמחים היכולים לתת מענה כזה:
 
  • איזון המערכת החיסוניתחלק חשוב בטיפול באלרגיה מכל סוג. המטרה כאן היא להביא את המערכת אל דרך האמצע שלה ולאפשר לה לעבוד בצורה מבוקרת יותר ומאוזנת יותר ובכך לשפר את דרך התגובה של המערכת כלפי האנטיגן המסוים. הצמח שעושה את פעילות האיזון של המערכת החיסונית בצורה הטובה ביותר והמעניינת ביותר הוא ה-אכינצאה לסוגיוEchinacea spp , (קיפודנית) . השימוש העיקרי הוא בשורש של הצמח .
  • שיקום  תאי הרירית במערכת הנשימה, שיכולים להיות בתקופות אלו  מעובים מאוד או פגועים באופן כזה או אחר, הצמחים שיהיו רלוונטיים מאוד במקרים אלו הם חותם הזהב (Hydrastis) או האופרזיה (Euphrasia spp). שני אלו ,כל אחד בצורה מעט שונה , ישפיעו לטובה על התאים הריריים במערכת הנשימה וישפרו את תפקודם.
  • צמחים אנטי אלרגייםהכי חשובים כאן ככל הנראה... מפחיתים את התהליך הפרו דלקתי וכך כמובן מפחיתים את התגובה האלרגית לאותם אבקנים או חומרים שונים הגורמים לאלרגיה. הצמחים החשובים ביותר לאלרגיה על פי ניסיוני הם Scutelaria  baic (קערורית סינית), Albizia  (אלביזיה) , ו-Astragalus  (קדר)
  • חלק חשוב נוסף בטיפול אנטי אלרגי בזמן אקוטי או כמניעה הוא שיפור היכולת של הגוף להתמודד עם סטרס ומתח. סטרס מוביל לחולשה, וחולשה יכולה להוביל לאין ספור תסמינים . הצמחים החשובים בעמודה זו הם קבוצת האדפטוגנים בעיקר , כאשר המובילים כאן הם הויטניה המשכרת Withania Somnifera, והג'ינסנג הסיבירי Eleutherococcus.  צמחים מרגיעים גם הם יכולים לבוא בחשבון על מנת לאזן את התגובה הרגשית לסטרס גבוה: Valerianaולריאן , Passiflora שעונית .
  • תזונה: שיפור התזונה לפני תקופת המעבר וכמובן בזמן האקוטי של המחלה, לתזונה בריאה יותר, כזו שאינה מכילה מזונות המאיצים תהליכים אלרגניים, וכזו שנמנעת ממוצרים שונים ,המאיצים את יצירת הליחה ובכך מחמירים את המצב (חלב, סוכר, קמח מנופה, אורז לבן ואוכל מעובד) תהיה חלק חשוב ונכבד מהטיפול.

לסיכום: קדחת השחת תוקפת רבים מאיתנו בכל פעם כאשר העונה מתחלפת ובעיקר כאשר בא האביב. הטיפול ההרבולוגי או הנטורופתי באלרגיה מאפשר מבט מעמיק על המחלה וטיפול רחב המכיל בתוכו את מגוון האפשריות הטיפוליות שגופנו מבקש באותו הזמן , בהתאם למצב בו נמצא המטופל. טיפול בצמחי מרפא נכונים באיכות טובה המשולבים יחדיו לפורמולה ייחודית למטופל ועונים על צרכיו בכל הגוונים ובצורה מקצועית ונכונה, יחד עם הנחיות לתזונה נבונה  יכולים לתת מזור ורפואה לכל אחד ואחת הסובלים מסימפטומים שונים של אלרגיה על גווניה באיחולי אביב פורח ... 


עיצוב והקמת האתר: טריגר יזמות בשיווק
לייבסיטי - בניית אתרים